روش های نوین شنوایی شناسی

مطالعات اخیر پرفسور استوارت گیت هاپسن (2000) نشان می دهد که سبک زندگی اثر بارزی در نیازهای شنیداری افراد دارد و باید این مسئله را در حین طراحی سمعک های نوین بکار بسته و مدنظر داشت.

نتایج پرفسور گیت هاپسن نشان می دهد:

· هیچ نوع سمعک خاصی وجود ندارد که برای تمام افراد مناسب باشد.

· یک تقویت عالی برای یک فرد، می تواند برای دیگری بسیار نامطلوب باشد.

· ادیوگرام دربرگیرنده اطلاعات کافی برای فیتینگ بهینه نیست.

 

فیتینگ هدف دار

آداپتو برای افت های شنوایی ملایم تا متوسط چهار روش تنظیمی اختصاصی پیشرفته را ارائه می دهد که هر یک از آنها افت شنوایی،سبک زندگی و مهارتهای شنیداری افراد را مدنظر قرار می دهد.

روش Slow برای افراد مسن مبتلا به افت شنوایی شیب دار نزولی

روش Fast برای افراد جوان مبتلا به افت شنوایی شیب دار نزولی

روش Linear برای افت شنوایی مسطح

روش Ski برای افت شنوایی شیبدار شدید یا Ski Slope

 

روش تنظیمی Slow (آهسته)

با افزایش سن قدرت پردازش مؤثر اطلاعات در مغز افراد تغییر می کند. تحقیقات نشان داده است که بعضی مواقع برای این افراد تنظیمات غیر خطی متفاوتی با گذشته مناسب تر خواهد بود. به همین دلیل آداپتو الگوریتم های پردازش مختلفی را برای کاندیدهای تقویت غیر خطی تا سن بیش از 70 سال پیشنهاد می کند.

افراد مبتلا به نقص در مهارتهای شناختی ( بالاتر از 70 سال ) از سیستم تراکمی با زمان تراکم آهسته، سود بیشتری می برند. این سیستم اختلال کمتری را در درک گفتار حاصل آورده و اطلاعات گمراه کننده کمتری را در اختیار سیستم عصبی  شنیداری قرار می دهد و در نتیجه به درک گفتار کمک بسیاری خواهد کرد.

 

روش تنظیمی Fast (سریع)

افراد با مهارتهای شناختی بالا (افراد زیر 70 سال) با سیستم تراکمی سریع عملکرد بهتری را در آزمون گفتار نشان داده اند. با این روش، پیام گفتاری کاملاً دسته بندی شده و حجم بالایی از اطلاعات برای سیستم عصبی شنیداری حاصل می آید و در نتیجه ویژگیهای گفتار به بالاترین شکل ممکنه برای سیستم شناختی که آماده استخراج اطلاعات است، قابل شنود می شود.

 

روش تنظیمی Ski (شیب دار)

این روش برای کم شنوایی هایی با شیب زیاد ایده آل است. این روش، پردازشی غیرخطی را در فرکانس های بم و پردازش خطی را در فرکانس های زیر فراهم می آورد. در منطقه تغییر شیب ادیوگرام یعنی جائیکه شنوایی به سرعت شروع به افت می کند، روش Ski به طور اتوماتیک فرکانس Cross over مناسب را یافته و تقویت خطی را از آن منطقه به بعد اعمال می نماید.

 

روش تنظیمی Linear (خطی)

اغلب افراد مبتلا به افت شنوایی مسطح و یا با سابقه استفاده از سمعک های خطی، از پردازش خطی پیشرفته چند کاناله بهره برده و آن را ترجیح می دهند.


عضویت در خبرنامه

نام:

ایمیل: